Zrób to razem z Rarity (II) - kucykowa koszulka



Cześć!

Kolejny pomysł na instrukcję podsunęła mi moja mentorka od prac z materiałem, czyli Rarity. Razem, po wielu nieudanych próbach, udało nam się stworzyć idealną ciemną koszulkę z własnym nadrukiem. Efekt naszej pracy można było zobaczyć na Pierwszym Otwockim Ponymeecie, gdzie ja oraz Kesseg mieliśmy nasze koszulki założone. No to zaczynamy!

ps. Tak, kiedyś będzie też instrukcja na jasną koszulkę.
pps. Na samym dole jest kilka pytań i odpowiedzi na temat tej serii.




Tym razem musimy się przejść do sklepu po:

  • koszulka bez nadruku (kolor musi być ciemny!) - polecam te z NewJorkera, z działu męskiego, po 19,95zł
  • naprasowanka/papier transferowy (UWAGA! kupujemy w zależności od koloru koszulki, należy powiedzieć, że chcemy na koszulkę ciemną) - cena waha się od 8-10zł za stronę A4 (w wyglądzie różni się to tym od zwykłej kartki, że po jednej stronie jest białe a po drugiej ma jakiś wzór)
  • żelazko (nie turystyczne!) - jeśli jesteście bardzo młodzi lub nigdy wcześniej nie używaliście żelazka, niech pomoże wam ktoś, kto się na tym zna, inaczej możecie niechcący wywołać pożar lub się poparzyć!
  • drukarka kolorowa też się przyda


WYKONANIE
1. Musimy przygotować obrazek, który będziemy drukować, pamiętając o tym, że mamy tylko jedną kartkę (chyba, że ktoś kupił więcej). Posłużę się swoją własną koszulką jako przykładem. Chciałam, by koszulka zawierała napisy: DZIU, FREE HUGS! oraz obrazek Pinkie Pie. Po wektor podążyłam na dA [link do galerii pony-wektorów], natomiast czcionkę ściągnęłam stąd [link].




  • jedyna kucykowa czcionka jaką udało mi się znaleźć to Equestria [link]
  • użycie wektora jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy nasz obrazek wyciąć, co polecam, by koszulka była wygodna. prawdziwe arty są piękne, ale ich druk pozostawmy profesjonalistom.

Musimy tak rozplanować cały szkic, by wszystko było w miarę duże, widoczne i nie nachodziło na siebie.
a) otwórzcie program Microsoft Word (lub OpenOffice, zakładam, że ma podobne funkcje)
b) wejdźcie w: Układ strony -> Marginesy -> i zmieńcie na Wąskie, w ten sposób mamy więcej przestrzeni na kartce i pewność, że drukarka nie utnie połowy naszego projektu, bo wystawał poza akapit (mimo wszysko wciąż tego pilnujcie!)


c) w dokumencie wpiszcie słowa, które chcecie mieć na koszulce, następnie popracujcie nad ich czcionką i wielkością (na razie robimy tylko szkic, nic nie drukujcie!)


d) teraz znajdźcie obrazek, który chcecie wydrukować. musicie mieć pewność, że jesteście zdolni go wyciąć! zapiszcie go sobie, żeby nie było niespodzianek, następnie wstawcie w dokumencie pod waszym tekstem lub przed nim, nie ma to znaczenia, choć najlepiej, jeśli wasz projekt będzie oddawał mniej więcej to, co chcecie mieć na koszulce



e) jeśli wasza koszulka jest kolorowa, musicie zmienić tło waszego obrazka i napisów, oraz kolor czcionki. oczywiście możecie kombinować z różnymi efektami, jakie proponuje nam program, ale radzę za pierwszym razem zrobić to sposobem najprostszym, czyli - tło koloru koszulki, a kolor napisów bez znaczenia, byleby jakiś jasny. w moim przypadku: czarne tło, białe napisy. robimy to po to, żeby nasz projekt ładnie wyglądał, oraz żeby ewentualne błędy w wycinaniu nie były aż tak widoczne


f) dla ułatwienia wpisałam przed każdym słowem dwa O (wielkość 10), którym zmieniłam tło i kolor czcionki na czarne, wszystko w celu łatwiejszego wycinania. jeśli wam się uda możecie zrobić to samo przed i po granicach obrazka


g) przed drukiem upewnijcie się, że nic nie wystaje poza granice akapitów oraz czy wasz projekt na pewno zajmuje tyle stron, ile macie naprasowanek (w moim przypadku - jedną)


2. Wszystko się zgadza? No to teraz nadruk próbny, czyli na zwykłej kartce. przyjrzyjcie się jej, czy wszystko jest takie jak być powinno, przyłóżcie tę kartkę do swojej koszulki, sprawdźcie, czy wielkości czcionek są dobre, czy obrazek nie jest za mały.

(ps. wybaczcie za inną czcionkę, zmieniłam ją później)
3. Najważniejszy punkt: druk na naprasowance. Włóżcie ją do drukarki tak, by obrazek wydrukował się na czystej stronie (w moim przypadku to ta bez kratek).


Jeśli nie wiecie która to strona, można sprawdzić doświadczalnie:

  • weźcie czystą kartkę i narysujcie serduszko na jej górnym boku, które będzie imitowało kratki, na których nic nie powinno się wydrukować. zapamiętajcie w jaki sposób wkładacie kartkę do drukarki!
  • następnie coś wydrukujcie, cokolwiek.



UWAGA!: po wydrukowaniu odłóżcie zapewne nieco wilgotną kartkę na kilka minut, by farba dobrze przyschła.

4. Wycinamy. Musicie to robić pewną ręką, gdyż farba łatwo schodzi, a w miejscu, w którym zejdzie, pozostanie biała plama! Najlepiej ciąć około 2mm od krawędzi obrazka, po to daliśmy takie samo tło, jak koszulka, by móc “wyjeżdżać za linię”. Bobrze by było, byście mieli trochę większych ścinek, będzie to doskonały materiał na próby prasowania.

(jak wspomniałam wyżej, czcionkę od DZIU potem zmieniłam, dlatego jest inna)
5. Nim zajmiecie się naprasowywaniem projektu weźcie jakąś nieużywaną przez was rzecz czy kawałek materiału, na którym będziecie mogli próbować.


a) włączcie żelazko na maksymalną temperaturę i pozostawcie na jakiś czas, do nagrzania
b) wyprasujcie materiał z jednej strony, z tej, na której będziecie naprasowywać
c) ze ścinek powicinajcie kilka różnej wielkości prostokątów, serduszek czy byle jakich kształtów
d) zdejmijcie zabezpieczającą warstwę i połóżcie prostokąt na materiale, barwą na wierzch
e) przykryjcie gotowy kształt papierem do pieczenia w piekarniku
f) prasujcie, przyciskając żelazko mocno do deski, nie róbcie tego dłużej niż kilka sekund, chyba, że obrazek jest duży. pamiętajcie o krawędziach naprasowanki!
g) żelazko odstawcie, weźcie linijkę i kilkakrotnie przejedźcie jej dłuższą krawędzią po papierze, by obrazek na pewno przywarł do materiału
h) powoli ściągajcie papier, sprawdzając, czy naprasowanka się przykleiła, jeśli tak, to super, jeśli nie, powtórzcie manewr z linijką lub - jeśli wszystko zdążyło wystygnąć - z żelazkiem


Nie martwcie się, jeśli za pierwszym razem wam nie wyjdzie, od tego są próby, by znaleźć najlepszy sposób. Jeśli wam wyszło, spróbujcie jeszcze raz, a potem jeszcze raz, aż będziecie mieć pewność, że z projektem się wam uda. Gotowi? No to...
6. Zdejmijcie z deski próbny materiał, czas, na naszą koszulkę. Żelazko powinno być wciąż włączone i rozgrzane do maksymalnej temperatury. Koszulkę wyprasujcie, strona, z której będzie obrazek, wystarczy. po wszystkim odłóżcie żelazko w bezpieczne miejsce, ale go nie wyłączajcie!
7. Weźcie wasze wycięte literki i ułóżcie je odpowiednio na koszulce, ale tylko te, które będą na samej górze. Zapamiętajcie to ułożenie, następnie ZDEJMIJCIE FOLIĘ ZABEZPIECZAJĄCĄ! Ułóżcie wasze literki ponownie. Jesteście pewni, że tak ma być?
8. Wspaniale, to przykryjcie je kawałkiem papieru do piekarnika. Wszystko na razie się zgadza, nic się nie przesunęło? No to...


9. Bierzemy żelazko w dłoń i prasujemy, mocno przyciskając do deski. Jeśli wasz obrazek jest mały róbcie to krótko, im większy tym kilka sekund dłużej. PAMIĘTAJCIE O KRAWĘDZIACH! Przejedźcie po nich kantem żelazka, żeby na pewno wszystko się udało.


10. Uff, pierwszy etap za nami. No to co, linijka w dłoń i kilka razy przesuńcie dłuższą krawędzią po obrazku, róbcie to tak długo, aż uznacie, że wszystko na pewno przywarło.


11. Ok, teraz tylko delikatnie i z wyczuciem ściągajcie papier, tak, jak na próbach... udało się? Wspaniale! Jeśli zauważyliście, że gdzieś jakaś krawędź nie jest wystarczająco przyklejona, ma bledszy kolor niż pozostałe, to znów połóżcie na nią papier i doprasujcie gorącym żelazkiem sam ten fragment, uważając, by nie dotknąć rozgrzaną częścią niezabezpieczonej części naprasowanki


Jeśli wasz projekt zawierał tylko jedno słowo lub sam obrazek, w tym momencie kończymy naszą pracę. Wyłączcie żelazko! Proszę bardzo, oto wasza własna koszulka z naprasowanką. Gdyby to jednak nie był koniec, postępujcie z dalszymi literkami lub obrazkami dokładnie tak, jak przed chwilą (zaczynając od punktu 5, jeśli nie ściągaliście koszulki z deski).


PAMIĘTAJCIE:

  • trzymanie żelazka długo w jednym miejscu może nam zniszczyć naprasowankę, koszulkę, nie mówiąc już o pożarze
  • przy ściąganiu papieru nie musicie się spieszyć, jeśli szarpniecie, a materiał będzie jeszcze gorący, możliwe, że naprasowanka się zerwie!
  • naprasowankę można prać, kolory nie bledną (jak widać na zdjęciu zamieszczonym w nagłówku)


Pytania i odpowiedzi:
1. Czy będzie instrukcja na zrobienie pluszaka?
   ~ Tak, postaram się taką zrobić, ale ponieważ wymaga to sporo czasu i pracy oczekujcie jej bliżej wakacji letnich
2. Jakie są plany na najbliższe instrukcje?
   ~ Planów jest sporo, na ten moment z kategorii: biżuteria (CMC), materiały (Rarity), ozdoby okolicznościowe (Fluttershy), gadżety wszelkiego typu (Rainbow Dash), smakołyki (Applejack), ozdoby twarzy i włosów (Flitter&Cloudchaser). Nie sądzę, by instrukcja rysowania kucyków była konieczna, w końcu w Magicznej Akademii Ravebow wrzuca linki do tutoriali, ale jeśli ktoś by chciał, to czemu nie.
3. Kiedy instrukcje będą się ukazywały?
   ~ Myślę, że co dwa tygodnie, lub w tych okolicach.
4. Czy instrukcje zawsze będą takie szczegółowe?
   ~ Nie, od następnej postaram się trochę bardziej streszczać. Chyba, że będziecie chcieli tak dokładne, wasz głos jest oczywiście najważniejszy.

Jeśli skorzystaliście z instrukcji zróbcie zdjęcie waszemu dziełu i wyślijcie mi na madzia.dziu@gmail.com, a zamieszczę je w tym poście!

Powodzenia i do zobaczenia!

Poprzednie instrukcje:

Komentarze

  1. Niech instrukcje będą dokładne, lepiej przeczytać więcej, niż wiedzieć za mało. Bardzo fajny poradnik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. *O* Muszę taką mieć! Bardzo dziękuję za tutorial. wszystko jest naprawdę dobrze wyjaśnione :3

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł Dziu, i Rarity u góry piękna jak zawsze. ;D Wiesz jak przyciągnąć moją uwagę. ;D

    OdpowiedzUsuń
  4. Lepiej robić szczegółowe, żeby wszystko było jasne :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny poradnik - Ja tak zrobiłam z moja ukochaną Rainbow Dash ale naprasowanki były z Lidla (nie polecam) i są dupne :(

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno to wykorzystam, nie tylko na kucyki :P ale dzięki temu będę mógł mieć swoja własną, oryginalną koszulkę :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Ohmygoshohmygoshohmygoshohmygosh! Wreszcie będę miała koszulkę z Dashie! /)^3^(\ Dzięki Dziu! Spełniasz wielkie marzenia małych dzieci! Co do opisów to lepiej robić szczegółowe, żeby wszystko było dobrze wyjaśnione ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta, ja się dołączam.
      Ohmygoshohmygoshohmygoshohmygosh! Już projekt koszulki z Dashie mam, osobiście mi się bardzo podoba, mimo tego, że jest lekko skomplikowany. Tyle tylko, by namówić moją mamę do zakupu czarnej koszulki. Kicha ><

      Usuń
  8. A gdzie koszulka Kessega? Pokaż ;)
    Co do pomysłów na później: w sezonie jabłko-zbijania chciałbym skonfrontować niezależnie odkryty przez moją mamę napój z moszczu jabłkowego i cydr, ten oczywiście bezalkoholowy ;) chociaż... nie, na normalny poczekam do własnego mieszkania ;) wydaje się w miarę łatwy do produkcji. Z moimi (przecenianymi) umiejętnościami laboratoryjnymi... póki nie nalewam w miarę stężonego HCl z półlitrowej karafki do malutkiej zlewki (drgające i gołe dłonie; polecam fanom mocnych wrażeń, lepsze nawet niż spuszczanie się z 30 m wiaduktu [ludzie zawsze się dziwnie patrzą, gdy wypowiadam takie zdanie; co jest takiego dziwnego w zjeździe na linie :D]), lub nie muszę miareczkować do czerwonocebulowej barwy wskaźnika, powinno wyjść :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Heh, Kessowej zdjęcia nie zrobiłam, ale mogę i dorzucę ^^

      A co do pomysłu na napój: na pewno się do ciebie zgłoszę po instrukcję xD i też jestem straszną gapą w laboratorium xP

      Usuń
  9. Naprasowanki bledną i kruszą się (mam taką zapłaciłem 40 złoty i powiem że średni było) jest pewna metoda, ale tylko na białe koszulki działa Wtedy na takiej moge powiedzieć że się nie spiera a też zapłaciłem 40 zł (ale bez dostawy)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hmm... Moje się na razie trzymają... Jak coś się zacznie dziać zaktualizuję tego posta i dodam w uwagach dodatkowych.

      Usuń
  10. Bardzo fajny tutorial... ale mało opłacalny ^^; Koszulka 20 zł, naprasowanka 10... to już lepiej dać własny wzór do jakiejś firmy typu "Xerbiol", albo innych, które robią takie rzeczy, zrobią to w podobnej cenie i w dowolnym kolorze... chyba nawet przez internet da się też podobnym kosztem, ale tam dochodzi jeszcze zawsze koszt przesyłki...

    Ale bardzo mi się podobają takie posty ^_^ i jestem za ideą dzielenia się swoją wiedzą w takich kreatywnych dziedzinach... Dziu, może prześlę Ci swój tutorial przerabiania figurek z blind-bagów, może komuś się przyda...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Heh, wiem, że mało opłacalny. Zaczęłam sama to robić tylko dlatego, że zdenerwował mnie pan z punktu, w którym takowe koszulki wykonują xP To się przydaje na przykład jak ktoś ma ochotę sobie całą koszulkę poobklejać lub nie ma w okolicy firmy, która się tym zajmuje (jak w mojej miejscowości), a nie chce płacić za przesyłkę czy coś.

      Będę przeszczęśliwa za taki tutorial *_* dziękuję ^^

      Usuń
  11. Oh, yay! Dziu, jesteś moją bohaterką, dziękuję :3 Ja także jestem za tym, żeby opisy były bardziej szczegółowe - to bardzo ułatwia pracę :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Super! Muszę się tylko zorientować gdzie kupić takową naprasowankę :>

    OdpowiedzUsuń
  13. Szczegółowe opisy są lepsze! :P
    A co do naprasowanki - gdzie można ją kupić?

    OdpowiedzUsuń
  14. Znalazłam sklem z tanimi naprasowankami z MLP! Jeszcze ich nie przetestowałam, ale tu macie link: http://allegro.pl/show_item.php?item=3404153834

    OdpowiedzUsuń
  15. Nożna wykonać coś takiego na bluzie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Tylko pamiętajcie drogie kuce... Miłość, tolerancja i żadnych wojen!

Popularne posty