mnie nie widać! yay!

niedziela, 5 stycznia 2020

Obrazki i kącik filozoficzny #936


Nowy rok, nowy Mere. No, może nie do końca, po prostu wyrzuciłem "Jump" z nicka i miejmy nadzieję, że to nie koniec zmian!
Obiecałem więcej postów, więc na dowód tego piszę posta.
Odpalam audiobook z "Rozmyślań" Marka Aureliusza (bo nagle zacząłem się interesować filozofią stoicką) i jedziemy!

W poście używałem fragmentów "Rozmyślań" w tłumaczeniu Mariana Reitera.
"Nie żyj tak, jakbyś miał żyć lat dziesięć tysięcy. Los wisi nad tobą. Dopóki żyesz, dopóki można, bądź dobrym".


Jakkolwiek ten cytat pasuje do obrazka, w którym Pinkie Pie jako kot ściga Rainbow - mysz."Nie ma nieszczęśliwszej istoty nad człowieka, który około wszystkiego się kręci i wnętrzości ziemi (jak mówią) bada, i wysnuwa wnioski o tym, co się dzieje w duszasz bliźnich, a nie widzi, że mu wystarcza jedynie obcowanie z demonem wewnątrz siebie i szczera dla niego służba."

No nie wiem, myślenie o tym, co siedzi w głowach innych, to świetna rozrywka, gdy jest środek nocy. Sarkastycznie mówiąc: polecam!"Nie marnuj pozostającej ci części życia na rozmyślania o innych, jeżeli to nie ma związku z jakąś sprawą użyteczności publicznej. Zaiste bowiem zaniedbujesz innej pracy, jeżeli mianowicie rozmyślasz, co i dlaczego ktoś tam coś robi, co mówi, czego pragnie, nad czym myśli, co planuje, i o innych tym podobnych rzeczach, które cię odwodzą od pielęgnowania woli własnej."

Tak, tak, ja to wszystko wiem. A jest to do tego gdzieś wyłącznik w mózgu?"Masz rozum? - Mam. - Czemuż więc z niego nie korzystasz? - Gdy on czyni, co do niego należy, czegóż jeszcze chcesz?"

A jeśli nie czyni?


"Nie napełniaj sam siebie niepokojem, sam się poskrom! Grzeszy kto? - Na swój rachunek grzeszy. - Spotkało cię co? - To dobrze. To, co cię spotyka, było ci od początku przeznaczone z całości wszechświata i z tobą sprzężone."

Trzeba przyznać, że Marek wiedział, jak dokopać ludziom żyjącym niemal 2000 lat później. Ale może gdy nakopie, zostanie coś z tego w głowie?

4 komentarze:

 1. Poziom rozważań filozoficznych w tym poście jest dla mnie zbyt wysoki, żebym był w stanie napisać jakikolwiek sensowny komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Brawo, to pierwszy krok do zrozumienia filozofii xD

   Usuń
 3. *Dalej czekam na Trixie*
  Jestem na poziomie filozofii "Wrzucić posta czy nie wrzucić posta" no ale przynajmniej są obrazki :P

  OdpowiedzUsuń

Tylko pamiętajcie drogie kuce... Miłość, tolerancja i żadnych wojen!