mnie nie widać! yay!

wtorek, 7 stycznia 2020

Dawno, dawno temu... Luna Eclipsed (S02E04)


...w magicznej krainie Equestrii...
...kucyki obchodzą Noc Koszmarów!


Czwarty odcinek był dla większości fandomu prawdziwą bombą. Powód? Epizod poświęcony pewnej, dotychczas praktycznie nie występującej postaci, a którą to fandom pokochał od pierwszego spojrzenia. Mowa oczywiście o Księżniczce Lunie, której po kilkusekundowym fragmencie w pierwszym sezonie, nie pokazano w ogóle – nawet podczas Wielkiej Gali w pałacu w Canterlocie. Odcinek ten, to też mnóstwo wątków i kwestii, które przeszły do legendy fandomu.Już na samym początku, pada legendarne imię: Star Swirl the Bearded, legendarnego jednorożca, ojca amniomorficznej magii i kucyka, który samodzielnie opracował ponad 200 zaklęć! Twilight ma, jak widać, powody do tak wielkiego zachwytu. Postać wielkiego maga od razu została zauważona przez fandom, który zajął się rozpracowywaniem wszystkiego na swój sposób. Jedna z teorii mówiła, iż wskutek nieudanego zaklęcia, Star Swirl zmienił się w... Discorda (!!!). Nikt wtedy nawet nie myślał o tym, że kiedyś ta postać jeszcze zagości na ekranie.


Nasze małe kucyki świętują w najlepsze. Krótką scenkę ma nawet Derpy! Jej przebranie znalazło się nawet na figurkach. Nie zabrakło oczywiście zwyczajowego klonowania kucyków w tłumie:)


Na uwagę zasługuje też świetne wystąpienie Zecory. Rymowana historia Nightmare Moon jest fenomenalna, szczególnie w naszej rodzimej wersji, gdzie pada piękna kwestia:


Koszmarna Luna nie zna litości
Zjada kucyki, wypluwa kości.


Dochodzimy do właściwej części odcinka. Luna przybywa do Ponyville. Choć tutaj raczej mało kto się spodziewał samej księżniczki. Nie zmienia to jednego, Luna wjeżdża do miasteczka na pełnej... kryształowej nałożnicy. Fandom oszalał, podobnie jak mieszkańcy. Na uwagę zasługuje fakt, iż Luna  drastycznie zmieniła swój wygląd. Fandom znów produkował mnóstwo teorii, dodatkowo zostało to też wyjaśnione w komiksie od IDW (numer z Nightmare Rariry).


Luna robi straszne wrażenie. Wszyscy drą mordki, trzęsą się ze strachu, lub zwyczajnie uciekają. Księżniczka jeszcze „dokłada do pieca” Królewskim Głosem (znów pozytywnie zaskakiwała nasza wersja z „Potęgą podniesionego głosu i liczby mnogiej!” Pierwsze spotkanie z mieszkańcami nie poszło zbyt dobrze. na szczęście, Twilight Sparkle rusza na ratunek. Luna rozpoznaje kostium Star Swirla co dodatkowo „podgrzało” fandom – w końcu musiała go widzieć zanim została wygnana na księżyc.Twilight prosi o pomoc Fluttershy – mamy tutaj kolejną cudną scenę, którą oczywiście (jak zresztą przez cały odcinek) psuje Pinkie Pie. Szczęśliwie, wszystko zaczyna się jakoś układać i księżniczka wydaje się coraz lepiej bawić (szczególnie, że jeszcze przed momentem nie znała takiego słowa jak zabawa). Stężenie „legenadrnych” fragmentów rośnie z każdą minutą.


czy też:


Całość kończy się bardzo efektowną rozwałką i skasowaniem kolejnych edycji Nocy Koszmarów. Luna jest załamana. Twilight Sparkle podejmuje kolejną, ostatnią próbą ratowania sytuacji.


W nieco przewrotny sposób (Nightmare Moon powraca!) Twilight pomaga doprowadzić wszystko do ładu i porządku. Wreszcie, Luna może spokojnie cieszyć się zabawą i towarzystwem mieszkańców. A także zyskuje pierwszego „wyznawcę” – malutki Pipsqueak określa Luną swoją ulubioną księżniczką (czyli podobnie jak większość fandomu)


Cóż można napisać więcej. Mamy tutaj naprawdę świetny odcinek; wiele osób śmiało może określić go tym najlepszym. A dla mnie? Osobiście mi się ten epizod strasznie podobał, nawet po tak długim czasie. Szkoda tylko, że na odcinek poświęcony Celestii przyszło czekać tak długo. 

5 komentarzy:

 1. Rymowanka tak, ale fragment z "the fun has been doubled" został w naszej wersji skiepszczony. A takie pytanie - zamierzacie doprowadzić tą serię do ostatniego odcinka 9 sezonu? Bo jeśli tak, to w tym tempie zajmie to z 10 lat albo i więcej

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten odcinek to był dla mnie punkt przełomu, do dziś to jeden z moich ulubionych. Ja od pierwszego spojrzenia pokochałem, ale Nightmare Moon! Nie mogłem się pogodzić z tym, co się stało, i to w dodatku na samym początku serialu. Jak mogli? ;P
  Ale potem Luna przybyła do Ponyville, i z pełnego Koszmarnego zostałem pół Lunarnym.

  A i tak czekam ciągle, aż moja Koszmarka powróci ^_^

  OdpowiedzUsuń
 3. W komiksach było wyjaśnione, w jaki sposób Luna zmieniła wygląd? Ktoś może opisać, na jakiej zasadzie to polegało?

  OdpowiedzUsuń

Tylko pamiętajcie drogie kuce... Miłość, tolerancja i żadnych wojen!