mnie nie widać! yay!

czwartek, 18 lipca 2013

Zrób to razem z Eljonkiem (VI) - rysunek Księżniczki Twilight Sparkle


Nie tak dawno temu zwiedziłam krainę położoną na południu Polski - Kraków. Tam poznałam przemiłą osobę, która zgodziła się pomóc mi w przygotowaniu kolejnej instrukcji dla was, z której wykonaniem sama miałabym ogromne problemy. Wybrałyśmy Księżniczkę Twilight, ponieważ jest ostatnio na czasie, poza tym dzięki niej możecie się jednocześnie nauczyć jak rysować zwykłego kucyka, pegaza i jednorożca, oraz alicorna. No, to do roboty.

Przygotowanie do pracy będzie zależne od tego, czy chcemy rysować na komputerze czy w zeszycie. Ponieważ instrukcja Eljonka dotyczy rysowania komputerowego pokażę wam, co ona przygotowała:


Używany program to Paint Tool SAI, a żeby było wam łatwiej się w nim połapać, Eljonek opisała wam najpotrzebniejsze narzędzia:
WYKONANIE
(w większości słowami Eljonka)

1. Za pomocą narzędzia 'marker' kreślę podstawowy szkic, kilka okręgów i kresek żeby ogarnąć proporcje oraz ogólny zarys postaci. W tej fazie dużo zmazuję i przekształcam za pomocą zaznaczeń itp. [Przydatna opcja w SAIu -> 'invert' na górnym pasku, pozwala sprawdzić, czy postać dobrze wygląda z każdej strony]

2. Teraz pora na szczegóły. Czas zdecydować jakiej rasy będzie nasz kuc i dodać mu odpowiednie elementy. Jest to też moment, w którym zarysowujemy grzywę i ogon.


3. Na nowej warstwie pędzlem o kryciu 100% oznaczam wstępne kontury i dodaję detale, akcesoria itp. To wciąż jest faza szkicu, ale zwracam uwagę na szczegóły, a nie na ogólny zarys.

(PS nie zwracajcie uwagi na zeza, później został poprawiony)

4. Nowa warstwa - kontur robiony za pomocą 'pen' o wartości minimalnej 20% z użyciem opcji "stabilizer" [ja używam S-3] która znajduje się na górnym pasku gdzieś obok [invert] (i tam są też opcje obracania canvasu i takie tam bajery)
5. Kolorowanie! Jeśli mam pełny kontur to do kolorowania używam różdżki, zaznaczając obszar na warstwie z konturem, ale pamiętam, żeby wypełnienie kolorem zrobić na nowej warstwie poniżej konturu.

Cieniowanie -> Narzędzie 'brush' o zmniejszonym kryciu i 'water brush' warstwa z opcją 'clipping' ustawiona na 'multiply' czyli mnożenie

Jeśli rysujecie na komputerze możecie otworzyć któryś z wektorów Twilight i pobrać z niej kolor. Jeśli rysujecie ręcznie przejrzyjcie najpierw całą tę instrukcję, nim zaczniecie kolorować, zwłaszcza fragment o oczach, ponieważ ich wypełnianie wymaga w pewnym miejscu gumki, a jak wszyscy dobrze wiemy, jej użycie w komputerze jest skuteczniejsze, niż w rzeczywistości,6. Kolor, którym cieniuję, jest odrobinę 'szarszy' niż kolor bazowy.

Dodajcie trochę na dolnej szczęce, by oddało to nieco wymiar 3D, tak samo pod grzywką, w uszach i między piórami skrzydeł. Nogi, które są schowane, również powinny być przyciemnione.


7. Ostatni etap to pasemka i nakładanie światłocieni na grzywę. I nasza Twilight jest gotowa!Eljonek naszkicowała dla was również pozostałe przyjaciółki, żebyście mogli porównać sobie ich pozy, wygląd i budowę.
Bazowe kolory dla 'szkicowanych' kucyków nałożone za pomocą narzędzia 'brush' o kryciu 100%.


A teraz jak to wygląda w praktyce, czyli "quick drawing" w wykonaniu Eljonka


Poprzednie instrukcje:

Do zobaczenia wkrótce! (mam nadzieję...)

15 komentarzy:

 1. Wow. Fajne! Tylko jednej malutkiej rzeczy niemam. Tego programu w którym się wykonuje te przepiękne lucyki!!!!!! DDD;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja będę próbować na kartce papieru :D

   Usuń
 2. Za mały tułów w porównaniu do reszty ciała. Może to głowa za duża? Nie wiem, po prostu anatomicznie jest niepoprawnie. Złe proporcje.


  GRATULACJE: Dzisiaj nauczyliście się kalkować art innego autora!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej! Moje kucyki cierpią na wodogłowie! Mam się pochlastać?
   Poza tym nie wiem w jaki sposób anatomicznie poprawne są kucyki z serialu, skoro ich kopyta potrafią zginać się o niemalże 360° pomijając fakt, że są w pełni chwytne. To jest bajka, tu istnieją jednorożce, pegazy i wszystko jest możliwe.

   Gratulacje! Ktoś tu nie łapie idei tutoriali!
   Artyści często są proszeni o pokazanie procesu tworzenia swoich prac, bo ludzie najzwyczajniej w świecie chcą poznać nowe metody, podpatrzeć kilka trików. Nikt nikomu nie każe kopiować stylu rysowania, chodzi bardziej o technikę wykonania danej pracy.
   Z resztą... o każdym tutorialu na DA możesz powiedzieć, że jest "nauką kalkowania czyjejś pracy", ale to pozostawię bez komentarza...

   Usuń
  2. Elijonku twoje kucyki mają głowy które na pewno nie utrzymałyby się na takich szyjach. Rozumiem że to twój styl ale to trochę przesada.

   Usuń
 3. Mi podoba się nazwa (imię?) Twilicorn. Jest zabawna i wiadomo, że chodzi o Twilight ze skrzydłami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uznałam, że "Księżniczka Twilight Sparkle" brzmi dumniej xD

   Usuń
 4. Art nawet nawet, ale według mnie robienie ''Zrób to razem...'' z konkretnym rysunkiem jest bez sensu. Ogólne pozy i anatomia byłyby według mnie bardziej na miejscu. Ale jeżeli ktoś zamierza z skorzystać z tego poradnika, to w sumie dlaczego nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie chodziło o pokazanie konkretnej pozy na konkretnym rodzaju kucyka (no i wiadomo, o całości powstawania arta), bo gdybym się miała w ten sposób rozpisywać na temat choćby 5 różnych póz to post mógłby się baaaardzo długi xD a że widziałam już sporo tutoriali o rysowaniu, to stwierdziłam, że ten będzie się po prostu skupiał na jednym, ale za to konkretnie.

   W każdym razie jeśli taka wola ludu, to może kiedyś jeszcze wrzucę post o rysowaniu, tym razem o anatomii i pozach bardziej ;)

   Usuń
 5. Poradnik naprawdę przydatny dla tych, którzy dopiero zaczynają z rysowaniem. Jak już się trochę poćwiczy, popodgląda innych, to z czasem samemu wyrabia się swój własny styl. Wiem z autopsji ;) Niestety rysowanie na komputerze zawsze było dla mnie czarną magią i zdecydowanie wolę tradycyjną kartkę i ołówek.

  OdpowiedzUsuń
 6. SAI jest dobrym programem na start. Sam obecnie z niego korzystam. Nawet prowadze z rysowania i vectoringu live stream, żeby się przymusić do pracy ^^

  Jeśli ktoś nie ma tabletu graficznego polecam kartkę papieru i ołówek. No tylko potem zeskanować, do naszego SAIa i zabieramy się do roboty

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pytanko... Skąd masz SAI? W jaki sposób mogę go zdobyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od najlepszego dystrybutora: Skidrow :P

   Na torrentach poszukaj

   Usuń
  2. http://www.afterdawn.com/software/desktop/image_editing/painttool_sai.cfm Możesz go pobrać z tąd. Mam nadzieję, że pomogłam :>

   Usuń

Tylko pamiętajcie drogie kuce... Miłość, tolerancja i żadnych wojen!