czwartek, 18 lipca 2013

Zrób to razem z Eljonkiem (VI) - rysunek Księżniczki Twilight Sparkle


Nie tak dawno temu zwiedziłam krainę położoną na południu Polski - Kraków. Tam poznałam przemiłą osobę, która zgodziła się pomóc mi w przygotowaniu kolejnej instrukcji dla was, z której wykonaniem sama miałabym ogromne problemy. Wybrałyśmy Księżniczkę Twilight, ponieważ jest ostatnio na czasie, poza tym dzięki niej możecie się jednocześnie nauczyć jak rysować zwykłego kucyka, pegaza i jednorożca, oraz alicorna. No, to do roboty.

Przygotowanie do pracy będzie zależne od tego, czy chcemy rysować na komputerze czy w zeszycie. Ponieważ instrukcja Eljonka dotyczy rysowania komputerowego pokażę wam, co ona przygotowała:


Używany program to Paint Tool SAI, a żeby było wam łatwiej się w nim połapać, Eljonek opisała wam najpotrzebniejsze narzędzia:
WYKONANIE
(w większości słowami Eljonka)

1. Za pomocą narzędzia 'marker' kreślę podstawowy szkic, kilka okręgów i kresek żeby ogarnąć proporcje oraz ogólny zarys postaci. W tej fazie dużo zmazuję i przekształcam za pomocą zaznaczeń itp. [Przydatna opcja w SAIu -> 'invert' na górnym pasku, pozwala sprawdzić, czy postać dobrze wygląda z każdej strony]

2. Teraz pora na szczegóły. Czas zdecydować jakiej rasy będzie nasz kuc i dodać mu odpowiednie elementy. Jest to też moment, w którym zarysowujemy grzywę i ogon.


3. Na nowej warstwie pędzlem o kryciu 100% oznaczam wstępne kontury i dodaję detale, akcesoria itp. To wciąż jest faza szkicu, ale zwracam uwagę na szczegóły, a nie na ogólny zarys.

(PS nie zwracajcie uwagi na zeza, później został poprawiony)

4. Nowa warstwa - kontur robiony za pomocą 'pen' o wartości minimalnej 20% z użyciem opcji "stabilizer" [ja używam S-3] która znajduje się na górnym pasku gdzieś obok [invert] (i tam są też opcje obracania canvasu i takie tam bajery)
5. Kolorowanie! Jeśli mam pełny kontur to do kolorowania używam różdżki, zaznaczając obszar na warstwie z konturem, ale pamiętam, żeby wypełnienie kolorem zrobić na nowej warstwie poniżej konturu.

Cieniowanie -> Narzędzie 'brush' o zmniejszonym kryciu i 'water brush' warstwa z opcją 'clipping' ustawiona na 'multiply' czyli mnożenie

Jeśli rysujecie na komputerze możecie otworzyć któryś z wektorów Twilight i pobrać z niej kolor. Jeśli rysujecie ręcznie przejrzyjcie najpierw całą tę instrukcję, nim zaczniecie kolorować, zwłaszcza fragment o oczach, ponieważ ich wypełnianie wymaga w pewnym miejscu gumki, a jak wszyscy dobrze wiemy, jej użycie w komputerze jest skuteczniejsze, niż w rzeczywistości,6. Kolor, którym cieniuję, jest odrobinę 'szarszy' niż kolor bazowy.

Dodajcie trochę na dolnej szczęce, by oddało to nieco wymiar 3D, tak samo pod grzywką, w uszach i między piórami skrzydeł. Nogi, które są schowane, również powinny być przyciemnione.


7. Ostatni etap to pasemka i nakładanie światłocieni na grzywę. I nasza Twilight jest gotowa!Eljonek naszkicowała dla was również pozostałe przyjaciółki, żebyście mogli porównać sobie ich pozy, wygląd i budowę.
Bazowe kolory dla 'szkicowanych' kucyków nałożone za pomocą narzędzia 'brush' o kryciu 100%.


A teraz jak to wygląda w praktyce, czyli "quick drawing" w wykonaniu Eljonka


Poprzednie instrukcje:

Do zobaczenia wkrótce! (mam nadzieję...)

14 komentarzy:

 1. Wow. Fajne! Tylko jednej malutkiej rzeczy niemam. Tego programu w którym się wykonuje te przepiękne lucyki!!!!!! DDD;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja będę próbować na kartce papieru :D

   Usuń
 2. Za mały tułów w porównaniu do reszty ciała. Może to głowa za duża? Nie wiem, po prostu anatomicznie jest niepoprawnie. Złe proporcje.


  GRATULACJE: Dzisiaj nauczyliście się kalkować art innego autora!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej! Moje kucyki cierpią na wodogłowie! Mam się pochlastać?
   Poza tym nie wiem w jaki sposób anatomicznie poprawne są kucyki z serialu, skoro ich kopyta potrafią zginać się o niemalże 360° pomijając fakt, że są w pełni chwytne. To jest bajka, tu istnieją jednorożce, pegazy i wszystko jest możliwe.

   Gratulacje! Ktoś tu nie łapie idei tutoriali!
   Artyści często są proszeni o pokazanie procesu tworzenia swoich prac, bo ludzie najzwyczajniej w świecie chcą poznać nowe metody, podpatrzeć kilka trików. Nikt nikomu nie każe kopiować stylu rysowania, chodzi bardziej o technikę wykonania danej pracy.
   Z resztą... o każdym tutorialu na DA możesz powiedzieć, że jest "nauką kalkowania czyjejś pracy", ale to pozostawię bez komentarza...

   Usuń
 3. Mi podoba się nazwa (imię?) Twilicorn. Jest zabawna i wiadomo, że chodzi o Twilight ze skrzydłami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uznałam, że "Księżniczka Twilight Sparkle" brzmi dumniej xD

   Usuń
 4. Art nawet nawet, ale według mnie robienie ''Zrób to razem...'' z konkretnym rysunkiem jest bez sensu. Ogólne pozy i anatomia byłyby według mnie bardziej na miejscu. Ale jeżeli ktoś zamierza z skorzystać z tego poradnika, to w sumie dlaczego nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie chodziło o pokazanie konkretnej pozy na konkretnym rodzaju kucyka (no i wiadomo, o całości powstawania arta), bo gdybym się miała w ten sposób rozpisywać na temat choćby 5 różnych póz to post mógłby się baaaardzo długi xD a że widziałam już sporo tutoriali o rysowaniu, to stwierdziłam, że ten będzie się po prostu skupiał na jednym, ale za to konkretnie.

   W każdym razie jeśli taka wola ludu, to może kiedyś jeszcze wrzucę post o rysowaniu, tym razem o anatomii i pozach bardziej ;)

   Usuń
 5. Poradnik naprawdę przydatny dla tych, którzy dopiero zaczynają z rysowaniem. Jak już się trochę poćwiczy, popodgląda innych, to z czasem samemu wyrabia się swój własny styl. Wiem z autopsji ;) Niestety rysowanie na komputerze zawsze było dla mnie czarną magią i zdecydowanie wolę tradycyjną kartkę i ołówek.

  OdpowiedzUsuń
 6. SAI jest dobrym programem na start. Sam obecnie z niego korzystam. Nawet prowadze z rysowania i vectoringu live stream, żeby się przymusić do pracy ^^

  Jeśli ktoś nie ma tabletu graficznego polecam kartkę papieru i ołówek. No tylko potem zeskanować, do naszego SAIa i zabieramy się do roboty

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pytanko... Skąd masz SAI? W jaki sposób mogę go zdobyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od najlepszego dystrybutora: Skidrow :P

   Na torrentach poszukaj

   Usuń
  2. http://www.afterdawn.com/software/desktop/image_editing/painttool_sai.cfm Możesz go pobrać z tąd. Mam nadzieję, że pomogłam :>

   Usuń

Tylko pamiętajcie drogie kuce... Miłość, tolerancja i żadnych wojen!